Pěstitelé se perou o největší trumf: Dýně s váhou malého auta i třináctimetrová tykev
Příroda má očividně smysl pro humor. I ty nejmenší zahrady totiž mohou skrývat skutečné rekordmany, gigantické výpěsty vznikají navíc často souhrou náhod. Které si zasloužily svůj status v Guinessově knize rekordů?
Na prodej hub zákon neexistuje, přesto je nemůže prodávat kdekdo
Záliba v houbaření je v České republice velmi rozšířená a hluboce zakořeněná v kultuře, což se ukazuje každý rok. Průměrný houbař prý navštěvuje lesy více než pětkrát za sezónu a přibližně 60 až 70 procent populace se podle statistik alespoň jednou za sezonu do sběru hub zapojí. Sběr hub se často považuje za společenskou aktivitu, kde rodiny a přátelé tráví čas společně v přírodě, mohou se stát ale i dobrým přivýdělkem.
Ne každá zmrzlina je tabu, orientace v kvalitě je ale hádankou i pro pravidelné konzumenty
Pro někoho je zmrzlina čistě letní záležitostí, správní milovníci ale na roční období nehledí. Častá konzumace zmrzlin přitom nese určitá rizika, ani u výrobků tohoto typu tak nelze opomíjet kvalitu.
Etiketa je hádanka nejen pro spotřebitele, problémy dělá i výrobcům
Jde o věčný boj mezi zákazníkem a výrobcem potravin. Zákazník si stěžuje na malé písmo a že etiketu musí luštit pomalu pod lupou, zatímco výrobce na ni potřebuje dostat veškeré zákonem uložené údaje, a přitom udržet atraktivní vizuál. Občas se tak stane, že některé informace na etiketě chybí - buď v rámci úspory místa nebo z neznalosti...
Svět šílí po zázračném „miracle fruit“: Proč? Ošálí vaše chutě!
Pokud nad představou citrónu, rybízu, kvašené zeleniny, octu či vína začínáte slinit, je to tím, že máte tyto potraviny spojené s kyselou chutí. Avšak nemusí tomu tak být vždy. Pomocí bobulí zvaných miracle fruit je možné dočasně pozměnit jejich vnímání. Konzumentovi se po požití jeví jakýkoliv kyselý pokrm jako sladký.