Paradox systému: Rostlinné výrobky mohou nadále používat označení spojené s masem
Zemědělský výbor Evropské unie navrhoval, aby se pro vege burgery nebo steaky z tofu užívalo nové názvosloví. To mělo být zcela odlišné od toho, které je běžné pro živočišné produkty. V návrzích zazněly například novotvary kotouč anebo deska. S největší pravděpodobností ale vše zůstane při starém.
Pečivo nemusí být nutně kalorickou bombou: Zkuste to proteinové
Není nad čerstvý rohlík s máslem. Nicméně každý, kdo se alespoň okrajově zajímá o příjem kalorií tuší, že se vysoký příjem sacharidů zákonitě projevuje i na váze. I proto se odborníci i laici snaží přijít na alternativní způsoby, jak si vychutnat pečivo bez rizik.
Ledové víno je pro vinaře risk, který se vyplatí: Nabízí totiž nepřekonatelný zážitek
Vinobraní je u konce, přesto některé hrozny na vinicích zůstávají. Ten správný glanc jim totiž dodají až první mrazy. Proces vzniku ledového vína je riskantní. Réva totiž čelí řadě nástrah, od hniloby až po poškození vlivem počasí. V případě, že však hrozny „ve zdraví“ přejdou teplotou pod mínus 7 stupňů, vzniká exkluzivní produkt, který se řadí na špici nejžádanějších typů vín na světě.
Mladý Kanaďan rozpoutal na Tik Toku okurkovou mánii: Na Islandu rázem došly zásoby
Sociální sítě bývají často předkládány jako příklad nesprávné praxe ovlivňování spotřebitelů, nicméně existuje pár světlých výjimek, které stojí rozhodně za povšimnutí. Například příběh Logana Moffitta, mladého Kanaďana, který se zapsal do historie Tik Toku jako „okurkový chlapík“.
Mysleli jste si, že nic horšího než Prime už nehrozí? Omyl! Na světě je Lunchly
Neskutečná tsunami Prime drinků, která „spláchla“ celou generaci dětí školního věku, polevila. Klid ale dlouho nebude. Na trh totiž míří další počin z pera youtuberů Paula Logana, KSI a MrBeasta – Lunchly. Veselý obědový boxík má ale dost neveselé složení. „Je to vzorový příklad toho, co nejíst,“ bijí na poplach odborníci.
Manažer kreativní kuchyně Miroslav Šole: Levitate je cesta za nepoznaným zážitkem
Jestli jste si doposud mysleli, že něco víc než michelinská restaurace neexistuje, jste na omylu. Na konci Pařížské ulice s dechberoucím výhledem na Pražský hrad a Vltavu totiž stojí kreativní kuchyně Levitate, která se jako jediná může pyšnit titulem s michelinským puncem Creative Cuisine by Michelin. Kuchyni vládne asijská ruka, okořeněná skandinávskou ideou neplýtvání a zároveň se tu citelně ctí i odkaz k českým chutím. A je překvapivé. Jak se všechny tyto tři záležitosti náramně doplňují.
Z historie popcornu: Býval rituální potravinou indiánů, dnes by bez něj zkrachovala kina
Lístek do kina už rozhodně není žádnou levnou záležitostí, přesto sotva pokryje provozní náklady. Klíčovým zdrojem příjmů, který umožňuje kinům přežít a rozvíjet se, tak zůstává doplňkový sortiment potravin, zejména popcorn, který vyniká nízkými výrobními náklady, avšak prodává se s několika-set-procentní marží.
Aristokraté věděli, jaký poklad mají na stole: Raci překvapí jedinečnou chutí
Slabost pro ně měl Karel IV. i František Josef I. a je zřejmé, že to nebyli jediní panovníci, jejichž oku lahodil pohled na tabuli plnou vařených raků. Raci totiž byli odjakživa aristokratickou pochoutkou. Z českých jídelníčků téměř vymizeli. Přitom je to škoda, jde o lahůdku, která má rozhodně co nabídnout a navíc – rozhodně není nedostižná.
Banánové víno budí zvídavost: Překoná věhlas jablečného cideru?
Vinaři i zarytí milovníci vína možná právě pláčou. Po medovém vínu, vínu z červené řepy, rakytníku anebo jablek přichází další extravagantní počin. Víno banánové… a prý má takové ohlasy, že si dost možná získá své místo na výsluní i u nás.
MUDr. Jana Ježková: Děti nemají pocit žízně, napijí se, až když už je pozdě
Nedostatek tekutin může mít vážné důsledky na zdraví dětí i jejich školní výkony. Jak zajistit, aby vaše děti pily dostatek tekutin? MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP, přináší praktické tipy, jak podpořit správný příjem tekutin.